Moda na styl paryski, czyli staroci urok i czar 0
Moda na styl paryski, czyli staroci urok i czar

Vintage – trochę słowo-wytrych, pasujące do wielu przedmiotów i sytuacji, z nie do końca znanym/uznanym znaczeniem dla wielu je stosujących.. Może nieco blasku na owo tajemnicze słowo rzuci ten artykuł.

Słowo to pochodzi z branży winiarskiej; oznacza rocznik wina uzyskany z jednego typu specjalnie wybranych winorośli. Kluczowym pojęciem jest tu spójność, jednorodność. Słowo vintage przeniesiono w sferę kultury i sztuki oraz mody i oznacza rzeczy, ubrania, utwory posiadające elementy z poprzednich epok. Charakterystyczne cechy to więc: przedmioty wysokiej jakości (odporne na upływ czasu), poszukiwanie własnych korzeni (sięganie po tradycje przodków: rodziców, dziadków), stronienie od rozwiązań szokujących i awangardowych.

                                                 

Trend ten często jest też zwany oldschoolowym lub retro i polega na pokazaniu starych rzeczy (uwaga! Co najmniej 20-letnich!) w nowym wydaniu. Cała sztuka w tym, by założyć starą sukienkę po babci i sprawić, by wyglądała na Tobie świeżo i oryginalnie! Projektanci wnętrz często sięgają po ten styl, wprowadzając np. stare, stylowe meble do nowoczesnych wnętrz. Wykorzystane rzeczy nie muszą być oryginalne, mogą być też stylizowane na stare. Warto też pamiętać, że czasami wystarczy precyzyjnie dobrany szczegół: bibelot sprzed lat postawiony na komodzie, apaszka czy nakrycie głowy nawiązujące do innej epoki.

Projektanci z marki Doppler tworząc parasolową serię Modern Art nie mogli pominąć i tego stylu! Jeden z parasoli z serii pokazuje na swej czaszy vintage u samych jego źródeł, czyli w XIX-wiecznym Paryżu. Mamy tu mieszankę elementów z epoki: paryską kawiarenkę z klientami w strojach sprzed dwóch wieków; symbol stolicy Francji, czyli wieżę Eiffla, słodkie ptaszki i róże, a nawet paryżanina z modnymi wówczas podwiniętymi wąsami dzierżącego dumnym gestem parasol!

Jeśli więc lubisz łączenie stylów, Paryż i kolaże – vintage znajdzie w tobie sympatyka.

Komentarze do wpisu (0)

Blog
Jak wybrać damski parasol?

Jeśli szukasz odpowiedniego damskiego parasola aby twój strój prezentował się nienagannie, to musisz rozważyć czy wolisz parasol składany czy długi. Mechanizm manualny, półautomatyczny czy automatyczny.

Jak wybrać męski parasol?

Parasol to jeden z tych przedmiotów, które zdecydowanie powinny znaleźć się w naszym posiadaniu. Z racji tego, że na rynku dostępne są parasole w wielu różnych kształtach i rozmiarach, każdy może wybrać odpowiedni dla siebie model. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl