Pies z kawałków materiału, czyli jak kolorowy może być świat 0
Pies z kawałków materiału, czyli jak kolorowy może być świat

Patchwork to słowo pochodzenia angielskiego, które można przetłumaczyć jako „praca z łat”, „składanie z kawałków”. Określamy nim metodę szycia, jak i prace wykonane tą techniką.

Źródeł patchworku można upatrywać w czasach ubóstwa, kiedy to każdy najmniejszy kawałek materiału był cenny i starano się go wykorzystać. Na przetarcia i dziury w ubraniach naszywano więc łaty o najdziwniejszych kształtach. Pod koniec XIX wieku ta swoista moda dotarła do domów mieszczańskich, uległa wpływom wzornictwa japońskiego, i, z różnymi odmianami, funkcjonuje do dziś.

Cechy charakterystyczne patchworkowych prac to: asymetria kompozycji, bogactwo symboliki, bogata ornamentyka i zdobienia; różnorodność kolorystyki, włókien, tkanin.

                           

Wariantami tej metody jest zszywanie łatek z lewej strony, patchworki pikowane nadające efekt trójwymiarowości. Rewolucją dla „patchworkowców” było pojawienie się tzw noża obrotowego, umożliwiającego cięcie skrawków materiału szybciej, bardziej precyzyjnie oraz kilku warstw naraz.

„ Klasyczny” patchwork (jeśli w tym przypadku można mówić o jakichkolwiek regułach) składa się z trzech warstw:
- top (wierzch) - układanka z kawałków tkanin zszytych w określony wzór
- wypełnienie - nadaje patchworkowi miękkości i objętości
- spód - jedna tkanina w kolorze neutralnym lub dopasowanym do wierzchu
Całość jest przepikowana i obszyta lamówką dla estetycznego wykończenia.

Ta niezwykła technika daje nieograniczone pole dla wyobraźni artystów trudniących się szyciem. 

Technika ta zainspirowała również projektów parasoli z firmy Doppler; tak powstał parasol ze zdjęciem „patchworkowego” psa, którego mordka zszyta jest z wielobarwnych kawałków materiału. Efekt jest rzeczywiście niezwykły, kolorowy i wywołujący uśmiech!


Parasol jest częścią serii Modern Art – w tej przepięknej kolekcji nie mogło zabraknąć techniki patchworku!

 

                                           

 

Komentarze do wpisu (0)

Blog
Jak wybrać damski parasol?

Jeśli szukasz odpowiedniego damskiego parasola aby twój strój prezentował się nienagannie, to musisz rozważyć czy wolisz parasol składany czy długi. Mechanizm manualny, półautomatyczny czy automatyczny.

Jak wybrać męski parasol?

Parasol to jeden z tych przedmiotów, które zdecydowanie powinny znaleźć się w naszym posiadaniu. Z racji tego, że na rynku dostępne są parasole w wielu różnych kształtach i rozmiarach, każdy może wybrać odpowiedni dla siebie model. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl