Parasol a savoir-vivre. Czy istnieją zasady użytkowania parasola? 0

Czy istnieje parasolkowy savoir-vivre? Według specjalistów z tej dziedziny, parasole powinno się użytkować zgodnie z określonymi zasadami. Niektórzy chętnie stosują się do tych wskazówek na co dzień, inni zaś wyłącznie w dni uroczyste. Jak wygląda instrukcja użytkowania parasola wg. savoir-vivre? Sprawdź!

Zasady użytkowania parasola dla mężczyzn

Ze względu na rolę mężczyzny, zasady użycia parasola dla panów są nieco bardziej skomplikowane. Oczywiście, panowie powinni wyposażać się w czarne parasole o masywnej konstrukcji. Na co dzień mężczyźni mogą wybierać parasolki składane automatycznie, jednak w dni uroczyste należy z nich zrezygnować. Od święta panowie powinni sięgać wyłącznie po parasole z długą rączką. Co więcej, parasol należy nosić w odpowiedni sposób. Mężczyźni powinni zawiesić zagiętą rączkę na prawym przedramieniu, zginając jednocześnie rękę.

Szczególnie istotne dla mężczyzn powinny być zasady użytkowania parasola w towarzystwie. Mianowicie, w ulewny dzień panowie nie powinni dbać wyłącznie o swój komfort. Gdy w pobliżu moknie starsza pani, kobieta z dzieckiem bądź bliska osoba - mężczyzna powinien zaproponować schronienie pod parasolem. Istotna jest także kolejność tych propozycji. Powinno się zawsze rozpoczynać od osób starszych! Niemniej ważna jest kwestia wspólnego użytkowania parasola przez kobietę i mężczyznę. Gdy stoją do siebie przodem, zaleca się zachowanie odległości około 80 cm. Gdy jest to niemożliwe, mężczyzna powinien stać za swoją towarzyszką, trzymając nad nią parasol. Oczywiście, zachowanie stosownej odległości jest często trudne, zwłaszcza gdy w grę wchodzę emocje! Dlatego zasada ta wśród par stosowana jest rzadko. Może być jednak niezwykle przydatna w sytuacji oficjalnej, bądź w uroczystym dniu.

Kolejne zasady savoir-vivre szczególnie ucieszą przedstawicielki płci pięknej. Otóż mężczyzna odprowadzający kobietę do domu w czasie deszczu, powinien zaoferować jej swój parasol, gdy ta musi przemierzyć dodatkową drogę samotnie. A może warto podarować ukochanej parasol na stałe? Z tą myślą stworzono nową linię, a więc parasole walentynkowe! Należy również pamiętać, że podczas wspólnych spacerów pod parasolem, powinien być od trzymany przez mężczyznę. Wyjątkiem jest sytuacja, w której kobieta jest wyraźnie wyższa od mężczyzny.

Mężczyznom polecane są parasole o szerokiej dyszy. Panowie z pewnością zainteresują się modelami, takimi jak chociażby PARASOL MĘSKI KAROL 16-KLINOWY RZĄDOWY kultowej marki Kulik bądź składany PARASOL TECHNOLOGY SLIM marki PERLETTI. Warto wyposażyć się w różne modele parasolów. Podczas szczególnie ulewnych i wietrznych dni najlepiej sprawdzą się parasole sztormowe, jak PARASOL FARE®-EXZENTER wyposażony w wiatroodporny stelaż.

Zasady użytkowania parasola dla kobiet

Panie nie powinny raczej korzystać z parasolek o długiej rączce, chyba że wzrost pozwala im na swobodne ich noszenie. Opcja potraktowania parasolki jako podpory jest zarezerwowana wyłącznie dla starszych pań. Parasola nie należy również nosić trzymając go w połowie. Dotyczy to również parasolek, które nie są wyposażone w zagiętą rączkę. Taki parasol powinien być zawieszony na plecach, za pomocą specjalnego paska. Wszystkie te problemy wynikają z faktu, iż damskie parasole z długą rączką projektowane były przede wszystkim z myślą o ochronie przed słońcem. Parasol nie był składany w czasie spaceru, by zapewnić maksymalne, nieustanne zabezpieczenie przed promieniami słonecznymi. Nie pozostaje więc nic innego, niż tylko wyposażyć się w parasole składane i eleganckie modele kieszonkowe.

Ponadto, kobiety nie powinny korzystać z masywnych, męskich parasoli. Za to mogą pozwolić sobie na pełną dowolność, gdy chodzi o design. Czasza może być wzorzysta lub gładka, dowolna jest także gama kolorystyczna. Oczywiście swoboda ta ma swoje granice. Według zasad savoir-vivre panie powinny bowiem dostosować estetykę parasola względem stroju. Dlatego kobiety często posiadają co najmniej kilka parasolek do wyboru.

Na szczęście, wybór ten jest szczególnie szeroki. Wyróżnić można chociażby gustowne parasole damskie marki Perletti, jak PARASOL CHIC "WSTĄŻKA" PERLETTI dostępny w cenie zaledwie 79 zł! Zasłużoną popularnością cieszą się także parasole Doppler z serii Art Collection. To parasolki o czaszach z nadrukami dzieł sztuki. Doskonałym przykładem może być PARASOL DOPPLER ART COLLECTION NADZIEJA II. Na szczególne okazje, takie jak ślub, wybierane są parasole białe bądź przezroczyste. Warto zwrócić uwagę także na praktyczne, kieszonkowe parasole, które zmieszczą się do każdej torebki. Chodzi o modele, takie jak kultowy FUNKCJONALNY PARASOL MARKI KNIRPS X1 LEMON UV.

Savoir-vivre - ogólne zasady korzystania z parasola

Oprócz tego istnieją również ogólne zasady savoir-vivre, dotyczące użytkowania parasola. Mianowicie nie powinno się parasola otwierać w budynku, lecz już po wyjściu. Otwierając parasol należy trzymać go w pozycji pionowej. W przeciwnym razie ta pozornie prosta czynność może okazać się niebezpieczna dla osób przebywających obok. Z kolei przed wejściem do budynku należy parasol w miarę możliwości osuszyć. W przypadku odwiedzin, po przekroczeniu progu warto zapytać gospodarza, co uczynić z parasolem. Oprócz tego należy pamiętać o szczególnych zasadach, w wypadku podejmowania gości. W deszczowy dzień należy taką osobą odprowadzić do samochodu czy innego środka transportu - jeśli nie posiada parasola. Gdy chodzi o wspólną podróż, jeszcze przed wejściem do samochodu, należy odprowadzić gościa do drzwi i poczekać, aż się usadowi.

Co więcej, istotne są elementarne zasady korzystania z parasola na ulicy. W ulewne dni należy uważnie lawirować w tłumie. Osoba wyższa powinna swój parasol podnieść w górę, by umożliwić komfortowe poruszanie się osobom niższym. Nie należy również korzystać ze zniszczonych egzemplarzy, gdyż wystające elementy konstrukcji mogą spowodować nie lada problem - począwszy od zniszczenia parasola innych osób po spowodowanie wypadku.

W te zimowe dni warto zaopatrzyć się w nowy, funkcjonalny, wytrzymały, a zarazem estetyczny parasol. Jak się okazuje, odpowiedni dobór parasola ma niemałe znaczenie gdy chodzi o savoir-vivre. Najlepsze parasole w atrakcyjnych cenach znajdziesz właśnie tutaj!

Komentarze do wpisu (0)

Blog
Jak wybrać damski parasol?

Jeśli szukasz odpowiedniego damskiego parasola aby twój strój prezentował się nienagannie, to musisz rozważyć czy wolisz parasol składany czy długi. Mechanizm manualny, półautomatyczny czy automatyczny.

Jak wybrać męski parasol?

Parasol to jeden z tych przedmiotów, które zdecydowanie powinny znaleźć się w naszym posiadaniu. Z racji tego, że na rynku dostępne są parasole w wielu różnych kształtach i rozmiarach, każdy może wybrać odpowiedni dla siebie model. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl