Parasole w japońskiej kulturze 0

 

Parasol to jeden z tych gadżetów, który posiada w swojej garderobie praktycznie każdy z nas. I nie ma w tym nic zaskakującego, ponieważ parasol przydaje się bardzo często. Najczęściej parasole używane są obecnie w celu ochrony przed deszczem. Na rynku dostępne są modele w wielu różnych kolorach i wzorach - zarówno panie, jak i panowie mogą z powodzeniem znaleźć odpowiedni model. Parasole chronią przed deszczem, promieniami słonecznymi.... i są świetnym dodatkiem do strojów w różnych stylach. Tak wygląda pozycja parasola we współczesnej kulturze zachodniej.

W naszym wpisie chcielibyśmy tym razem omówić wyjątkowe miejsce parasola w kulturze japońskiej. Oczywiście we współczesnej Japonii parasole używane są niemalże tak samo jak w kulturze zachodniej do ochrony przed deszczem oraz promieniami słonecznymi. Warto jednak podkreślić, że parasol to częsty motyw w tradycyjnej japońskiej sztuce. Skąd wzięły sie parasole w Japonii?

Parasole w Japonii - krótka historia

Początkowo w Japonii noszono na głowach charakterystyczne stożkowate kapelusze, które wyposażone były w swego rodzaju narzutki przeciwdeszczowe. Tego typu nakrycia głowy nosiły wszystkie klasy społeczne, chociaż oczywiście różnił je standard wykonania oraz wykorzystywane materiały.

Warto w tym miejscu podkreślić, że pierwsze parasole produkowane były w Chinach. Już w VI wieku zaczęto wytwarzać naoliwione parasole z papieru. Z czasem przywędrowały one przez Koreę do Japonii. Początkowo parasole były towarem luksusowym, zarezerwowanym wyłącznie dla najwyższych kas społecznych. Poza parasolami papierowymi produkowano także parasole z jedwabiu. Czerwone parasole nosili dostojnicy na dworze cesarskim, a białe samurajowie. Dopiero od początku XVII wieku papierowe parasole zaczęły być wykorzystywane także przez inne klasy społeczne. Największą popularność zyskały w XIX wieku. W tamtym okresie działały liczne warsztaty zajmujące się produkcją parasoli różnego typu. W latach pięćdziesiątych XX wieku w Japonii pojawiły się tanie parasole ze sztucznego tworzywa i metalu, które sprowadzano z Europy. To był także okres, kiedy bardzo zmalało zainteresowanie tradycyjnymi japońskimi parasolami z papieru. Na chwilę obecną lokalne warsztaty rzemieślnicze produkują jedynie kilkadziesiąt tysięcy parasoli tradycyjnych w ciągu roku. Takie parasole, które nadal wytwarzane są przy użyciu tradycyjnych materiałów oraz technik, cieszą się dużą popularnością wśród turystów. Oprócz tego wykorzystywane są w trakcie rozmaitych festiwali czy pokazów tanecznych.

A jakie parasole noszą Japończycy na co dzień, np. w drodze do szkoły lub pracy? Jak najbardziej na ulicach japońskich miast można zobaczyć nowoczesne parasole, które doskonale znane są także w kulturze zachodniej. Chodzi o typowe modele z poliestrowymi czaszami, które tak chętnie noszone są również w wielu innych rejonach świata.

Tradycyjne parasole japońskie - jak są one skonstruowane?

Obecnie tradycyjne parasole japońskie nie są już wykorzystywane na co dzień. Przydają się raczej podczas rozmaitych uroczystości. Tym niemniej jednak nadal są dość charakterystycznym elementem kojarzonym z kulturą Japonii. Tradycyjne japońskie parasole wykonywane są z materiałów naturalnych, sam proces produkcyjny jest bardzo rozłożony w czasie. Najczęściej trzeba poświęcić łącznie kilka miesięcy pracy na wykonanie tego typu parasola. Pewnym zaskoczeniem może być fakt, że te tradycyjne japońskie parasole z papieru są wodoodporne. Fakt ten można jednak bardzo prostu wytłumaczyć. Nie zapominajmy o tym, że do ich produkcji używa się cennych komponentów z roślin oleistych.

Po dziś dzień największym zainteresowaniem na rynku cieszą się tradycyjne parasole wykonywane w warsztatach w Kanazawa. Jeśli podczas wycieczki do Japonii chcecie się zaopatrzyć w tego rodzaju orientalny gadżet, zdecydowanie zachęcamy Was do wyboru właśnie produktów wykonywanych przez rzemieślników z Kanazawa. Wyróżniają się one przede wszystkim bardzo stabilną bambusową konstrukcją. Ponadto są wzmocnione dodatkowymi warstwami papieru - zarówno w środkowej części czaszy, jak i na jej obrzeżach. W efekcie parasole te, chociaż wykonane z papieru, cechują się niesamowitą trwałością.

Parasole w Japonii - różne zastosowanie

W kulturze zachodniej parasole wykorzystywane są najczęściej do ochrony przed deszczem. W Japonii jednak, także i dzisiaj, produkuje się wiele różnych rodzaju parasoli, które mają także inne zastosowanie. Na rynku japońskim dostępne są modele dla mężczyzn i kobiet. Te pierwsze mają wyraźnie bardziej solidną konstrukcję, są cięższe.

Ze względu na to, że parasole to gadżet o bardzo istotnym miejscu w japońskiej kulturze, tworzone są ciągle specjalne egzemplarze do użycia podczas imprez plenerowych, np. w trakcie bardzo ważnej dla Japończyków ceremonii parzenia herbaty. Oprócz tego dostępne są także przepiękne modele przeznaczone specjalnie do tańca.

W Japonii możesz ponadto znaleźć parasole chroniące przed deszczem oraz przed promieniami słonecznymi. To bynajmniej nie przypadek, że Japonki mają charakterystyczną jasną cerę - zawdzięczają ją parasolom ochronnym.

Parasole w kulturze i sztuce japońskiej

Jak już wspomnieliśmy, nadal produkowane są w Japonii tradycyjne parasole do tańca. Tego typu parasole wykorzystywane są podczas festiwali i pokazów tanecznych organizowanych w różnych regionach. Przykładowo każdego roku w sierpniu w Tottori odbywa się festiwal, podczas którego jedną z bardziej popularnych atrakcji jest tradycyjny taniec parasoli. Latem organizowana jest też taneczna parada w Shan Sha Matsuri, podczas której również można podziwiać klasyczny taniec z parasolami. Warto dodać jeszcze jako ciekawostkę, że to właśnie w Japonii zorganizowano największy pokaz tańca z parasolami, w którym uczestniczyło 1668 osób. Pokaz ten został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa.

Pamiętajmy, że motyw parasola nie raz pojawiał się w dziełach sztuki japońskiej. Na licznych drzeworytach z dawnych czasów można zobaczyć mieszczan z praktycznymi parasolami lub gejsze japońskie z bardziej fantazyjnymi modelami.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Blog
Jak wybrać damski parasol?

Jeśli szukasz odpowiedniego damskiego parasola aby twój strój prezentował się nienagannie, to musisz rozważyć czy wolisz parasol składany czy długi. Mechanizm manualny, półautomatyczny czy automatyczny.

Jak wybrać męski parasol?

Parasol to jeden z tych przedmiotów, które zdecydowanie powinny znaleźć się w naszym posiadaniu. Z racji tego, że na rynku dostępne są parasole w wielu różnych kształtach i rozmiarach, każdy może wybrać odpowiedni dla siebie model. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl