Jak powstał parasol? Krótka historia parasola 0

Co ciekawe, parasol został stworzony by chronić przed słońcem - nie deszczem. Historia parasola sięga czasów starożytnego Egiptu. Nie oznacza to jednak, że każdy był posiadaczem parasola. Zanim ten wynalazek stał się dostępny dla mas, minęło kilka tysięcy lat!

Pierwsze parasole - ochrona przed słońcem

 

Parasolki stosowane były w starożytnym Egipcie, Mezopotamii, Grecji i Asyrii. Parasol służył przede wszystkim arystokracji i wyższym klasom społecznym. Chodziło o to, by ochronić skórę przed palącym słońcem. Oczywiście, rządzący nie nosili parasola samodzielnie, lecz byli obsługiwani przez swoich niewolników. Parasole te nie chroniły przed deszczem, a typowa dla parasola konstrukcja i automatyczny mechanizm powstały całe wieki później. Warto przypomnieć, że sama nazwa parasol pochodzi od włoskich słów para sole oznaczających ochronę przed słońcem. Z kolei angielskie słowo umbrella pochodzi od umbra (łac. - cień).

Gdy mowa o słonecznej Italii, należy pamiętać, że to właśnie tam narodziła się typowo europejska moda na parasole. Co ciekawe, właśnie w tym czasie powstawały pierwsze parasole przeciwdeszczowe. Mianowicie, parasole włoskie wykonywane były ze skóry, a w Chinach tworzono parasolki z jedwabiu i papieru pokrytego tłuszczem. Do dziś nie wiadomo jednak, czy był to zabieg celowy i czy rzeczywiście te parasolki miały ochraniać przed deszczem. Jedwabne, otłuszczone parasolki dotarły jednak również na francuski dwór. Tam, król Ludwik XIII z pewnością stosował parasole jedwabne dla ochrony przed deszczem! Oddzielna kolekcja parasolek służyła królowi do ochrony przed promieniami słonecznymi. Przeciwsłoneczne parasolki Ludwika XIII wykonane były z koronki.

Parasol, czyli bogato zdobione dzieło sztuki


W pierwszych stuleciach parasole wcale nie były funkcjonalne i praktyczne. Ich otwieranie nastręczało wielu trudności, ponieważ materiał czaszy nie był odpowiednio przystosowany, jak obecne tworzywa sztuczne. Po namoknięciu stawał się jeszcze mniej praktyczny. Pierwsze, chińskie parasole dziś spoczywają w muzeach, jako prawdziwe dzieła sztuki. Nic dziwnego, ponieważ są to ręcznie tworzone dzieła, pełne malunków i zdobień. Takie podejście do tworzenia parasoli, przeniknęło również do kultury europejskiej. Jako oznaka władzy i bogactwa, parasole przez wiele stuleci były niezwykle bogato zdobione.

Oczywiście, stelaż parasola nie był ówcześnie wykonany z metalu i innych tworzyw. Do ich wykonania używano bowiem metali szlachetnych i drogocennej kości słoniowej. W późniejszym okresie, powstały również parasole typowo męskie, które musiały charakteryzować się masywnością. Do ich wyrobu używano nawet skorupy żółwia! Szczególnie popularne było jednak drewno - i tak jest do dnia dzisiejszego. Wynikało to z faktu, że w Wielkiej Brytanii parasol uznano za wynalazek zupełnie niegodny mężczyzny, a zwłaszcza gentlemana. Męskie parasole musiały być więc... naprawdę męskie. Poza tym, za tą niechęcią kryły się także względy finansowe. Gdy w połowie XVIII wieku Jonas Hanway użył parasola natychmiast wywołał bunt dorożkarzy. Bowiem to właśnie dorożka służyła gentlemanom jako schronienie przed deszczem. Jonas Hanway dzielnie, przez 30 lat przechadzał się pod parasolem, słuchając drwin. Ponadto, parasole nadal dostępne były wyłącznie dla bogatych. Ewentualnie, parasol można było wypożyczyć - na przykład na kampusie Uniwersytetu Cambridge lub w dobrym hotelu.


Jak powstał nowoczesny parasol składany?


Co ciekawe, parasol składany powstał wcześniej niż sama metalowa konstrukcja. Składany mechanizm wynaleziony został w Paryżu, w roku 1715, przez Jeana Mariusa. Parasol składany był na trzy części. Zorganizowano nawet specjalną kampanię reklamową, mającą promować ten wynalazek jako praktyczny parasol kieszonkowy. W nagrodę za swoje odkrycie, Jean Marius otrzymał monopol na produkcję parasoli składanych i był jedynym ich wytwórcą przez pierwsze pięć lat. Kolejno parasole składane stały się niezwykle popularne w całej Europie.

Natomiast znany dziś metalowy stelaż powstał w Wielkiej Brytanii, w roku 1852. Wynalazcą tej konstrukcji był Samuel Fox. Jeśli słuchać plotek, pierwszy nowoczesny parasol powstał na bazie damskich gorsetów. Parasolki z tym stelażem nosiły nazwę „Paragon”. Brytyjski biznesmen założył prężne przedsiębiorstwo o nazwie Fox Umbrella Frames Ltd i parasolki „Paragon” zyskały szerokie uznanie. Samuel Fox stał się największym producentem parasolek na świecie. Fabryka mieściła się w Sheffield, w hrabstwie Yorkshire, na północy Anglii aż do 2008 roku. Obecnie produkcja odbywa się w Chinach.

Niestety wynalazek Samuela Foxa nie został opatentowany. Stelaż opatentował William C. Carter w USA. Ten sam wynalazca, w roku 1885 wprowadził składany parasol w takiej formie, jaką znamy dzisiaj. Z kolei typowy automatyczny parasol skonstruowany został dopiero na początku XX wieku w Niemczech, przed Hansa Haupta. Taki parasol nadal był produktem luksusowym, dlatego często parasol automatyczny stanowił doskonały prezent na każdą okazję.


Czy historia parasola już się zakończyła? W żadnym razie. Powstają specjalne, wiatroodporne parasole, niezwykle wytrzymałe stelaże z włóknem szklanym, a także ultra nowoczesne parasolki zabudowane nie tylko od góry, lecz również po bokach. Ten ostatni wynalazek widoczny jest zwłaszcza na ulicach Japonii. Mimo to, parasol nadal pozostaje swoistym dziełem sztuki. Jako przykład mogą posłużyć artystyczne kolekcje słynnych marek, jak Art Collection firmy Doppler.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl